Zaparcia – garść porad:
- Kontroluj wypróżnienia (ich częstość i konsystencję kału).
- Kontroluj przyjmowane środki przeczyszczające, ich ilość i skuteczność.
- Zwracaj uwagę na bóle brzucha, bolesne skurcze, uczucie wzdęcia i bolesne parcie na odbytnicę.
- Włącz do diety pokarmy bogatobłonnikowe (pieczywo gruboziarniste, świeże i surowe warzywa oraz owoce, suszone śliwki), a także otręby pszenne i ryżowe, ogranicz natomiast podawanie serów.
- Podawaj dziecku sok z jabłek, gruszek, buraków.
- Często proponuj dziecku picie.
- Mobilizuj dziecko do ruchu (czynnie i biernie).
- W razie potrzeby stosuj czopki glicerynowe.
- Okresowo wykonuj dziecku lewatywę, by nie dopuścić do zalegania mas kałowych.
- Pamiętaj, że przyczyny zaparć mogą leżeć w psychice chorego i wiązać się z uczuciem skrępowania: zapewnij dziecku intymność – jeśli nie wstaje z łóżka, możesz zastosować parawan lub zasłonkę; opróżniając basen lub zmieniając pieluchę, mimo że nie jest to przyjemna czynność, nie pokazuj tego po sobie. Zaczerpnij powietrza ustami, by przykry zapach nie dotarł do nosa.
Biegunka – garść porad:
- Karmiąc dziecko podczas ostrej biegunki, stosuj dietę odpowiednią do wieku (najlepiej ubogą w błonnik, o konsystencji papki; szczególnie wskazane są: gotowana przetarta marchew, jabłko, ryż, purée ziemniaczane, banany). Nie stosuj przerw w żywieniu niemowląt (maksymalnie 4 godziny, podawaj wówczas płyn nawadniający, np. Orsalit).
- Obserwuj stan dziecka pod kątem wystąpienia ewentualnych objawów odwodnienia, takich jak: wzmożone pragnienie, ogólne osłabienie, utrata masy ciała, suche śluzówki jamy ustnej, zmniejszona ilość wydalanego moczu, przyspieszenie akcji serca, przyspieszenie oddechu, obniżone ciśnienie tętnicze.
- Uzupełniaj niedobory elektrolitowe.
- Kontroluj barwę, konsystencję oraz liczbę oddanych stolców (notuj!).
- Dbaj o higienę: często zmieniaj pieluchy i stosuj maści ochronne, by nie dopuścić do bolesnych odparzeń. Wietrz części ciała stykające się z pieluszką.
- Pamiętaj, by rozmiar pieluchy był dobrze dopasowany. Na prześcieradle ułóż podkład jednorazowy: unikniesz w ten sposób zabrudzeń pościeli.
- Podczas trwania biegunki szczególnie zadbaj o ochronę intymności chorego dziecka.
- Dokładnie umyj ręce, możesz też użyć środka dezynfekującego.