Zaparcia – garść porad:

 1. Kontroluj wypróżnienia (ich częstość i konsystencję kału).
 2. Kontroluj przyjmowane środki przeczyszczające, ich ilość i skuteczność.
 3. Zwracaj uwagę na bóle brzucha, bolesne skurcze, uczucie wzdęcia i bolesne parcie na odbytnicę.
 4. Włącz do diety pokarmy bogatobłonnikowe (pieczywo gruboziarniste, świeże i surowe warzywa oraz owoce, suszone śliwki), a także otręby pszenne i ryżowe, ogranicz natomiast podawanie serów.
 5. Podawaj dziecku sok z jabłek, gruszek, buraków.
 6. Często proponuj dziecku picie.
 7. Mobilizuj dziecko do ruchu (czynnie i biernie).
 8. W razie potrzeby stosuj czopki glicerynowe.
 9. Okresowo wykonuj dziecku lewatywę, by nie dopuścić do zalegania mas kałowych.
 10. Pamiętaj, że przyczyny zaparć mogą leżeć w psychice chorego i wiązać się z uczuciem skrępowania: zapewnij dziecku intymność – jeśli nie wstaje z łóżka, możesz zastosować parawan lub zasłonkę; opróżniając basen lub zmieniając pieluchę, mimo że nie jest to przyjemna czynność, nie pokazuj tego po sobie. Zaczerpnij powietrza ustami, by przykry zapach nie dotarł do nosa.

Biegunka – garść porad:

 1. Karmiąc dziecko podczas ostrej biegunki, stosuj dietę odpowiednią do wieku (najlepiej ubogą w błonnik, o konsystencji papki; szczególnie wskazane są: gotowana przetarta marchew, jabłko, ryż, purée ziemniaczane, banany). Nie stosuj przerw w żywieniu niemowląt (maksymalnie 4 godziny, podawaj wówczas płyn nawadniający, np. Orsalit).
 2. Obserwuj stan dziecka pod kątem wystąpienia ewentualnych objawów odwodnienia, takich jak: wzmożone pragnienie, ogólne osłabienie, utrata masy ciała, suche śluzówki jamy ustnej, zmniejszona ilość wydalanego moczu, przyspieszenie akcji serca, przyspieszenie oddechu, obniżone ciśnienie tętnicze.
 3. Uzupełniaj niedobory elektrolitowe.
 4. Kontroluj barwę, konsystencję oraz liczbę oddanych stolców (notuj!).
 5. Dbaj o higienę: często zmieniaj pieluchy i stosuj maści ochronne, by nie dopuścić do bolesnych odparzeń. Wietrz części ciała stykające się z pieluszką.
 6. Pamiętaj, by rozmiar pieluchy był dobrze dopasowany. Na prześcieradle ułóż podkład jednorazowy: unikniesz w ten sposób zabrudzeń pościeli.
 7. Podczas trwania biegunki szczególnie zadbaj o ochronę intymności chorego dziecka.
 8. Dokładnie umyj ręce, możesz też użyć środka dezynfekującego.