Biegunka – garść porad:

  1. Postaraj się zaobserwować, w jakich okolicznościach pojawiają się biegunki (np. czy  podejrzewasz, że jest to efekt spożycia jakiejś potrawy), co sprawia, że jej objawy się nasilają, a co sprzyja jej łagodzeniu? Porozmawiaj o tym z Twoim bliskim.
  2. Włącz do diety marchew gotowaną (możesz przygotować tzw. marchwiankę) ­­– zawarta w niej pektyna złagodzi objawy biegunki. W posiłkach uwzględnij również białe pieczywo, ryż i makarony.
  3. Unikaj podawania posiłków niezwłocznie po epizodzie wypróżnienia.
  4. Wyklucz z diety: owoce i soki (wyjątkiem są banany i gotowane jabłka, np. w postaci musu), surowe warzywa, potrawy smażone i ostre, produkty mleczne, warzywa wzdymające, takie jak: kapusta, kalafior, brokuły, warzywa strączkowe (fasola, groch), i produkty bogate w błonnik, np. kasze gruboziarniste, ciemne pieczywo.
  5. Przed posiłkiem podaj czysty napój: czarną herbatę, rosół, napój zawierający elektrolity (jeśli lekarz go zaleci). Unikaj kawy.
  6. Podawaj kilka mniejszych posiłków zamiast trzech dużych.
  7. Przy łóżku chorego postaw drobne słone przekąski: solone paluszki, krakersy. Nie zapominaj przy tym o napoju.
  8. Po każdym wypróżnieniu pamiętaj o zmianie pieluchy i dokładnym umyciu okolic intymnych chorego. To ważne ze względu na możliwe wystąpienie podrażnień, odparzeń, a niekiedy i odleżyn. Możesz użyć również wilgotnych chusteczek zakupionych w markecie w dziale dziecięcym. Oczyszczoną skórę zabezpiecz kremem pielęgnacyjnym (np. Sudocrem).
  9. Pamiętaj, by rozmiar pieluchy był dobrze dopasowany. Na prześcieradle ułóż podkład jednorazowy: unikniesz w ten sposób zabrudzeń pościeli.
  10. Dokładnie umyj ręce, możesz też użyć środka dezynfekującego.