Jadłowstręt – garść porad:

  1. Chory może chętniej jeść małe posiłki (nawet 7-8 razy na dobę). Nie oponuj. Proponuj taki rodzaj pożywienia, jaki chory chce i jest w stanie zjeść (nie dziw się, gdy czasem będą to ciastka, a kiedy indziej budyń).
  2. W celu uniknięcia zaparć posiłki wzbogacaj w błonnik. Bogatym źródłem błonnika są np. otręby i gruszki. Jeśli chory nie chce spożywać stałych posiłków, możesz zaproponować np. sok z gruszek.
  3. Między posiłkami często proponuj picie. Jeśli chory sam nie może się napić, możesz użyć słomki: zanurz ją w napoju, zaciśnij jeden jej koniec palcem: w ten sposób małą ilość płynu możesz przenieść do ust chorego. Nie zaleca się podawania napojów podczas posiłku: mogą one spowodować szybsze uczucie sytości.
  4. Pamiętaj o higienie jamy ustnej chorego. Ból jamy ustnej potrafi zniechęcić do każdego posiłku. Jeśli Twój bliski cierpi z powodu zmian w jamie ustnej, 30 minut przed posiłkiem podaj lek łagodzący ból.
  5. Proponuj potrawy o delikatnej konsystencji, pozbawione ostrego zapachu: budyń, sorbet, puree z warzyw, koktajle jogurtowe i ze świeżych owoców.
  6. Aby wzbogacić posiłek, możesz do niego dodać preparat wysokobiałkowy i wysokoenergetyczny. Kupisz je w aptece bez recepty.
  7. Jeśli chory ma możliwość, by przed posiłkiem udać się na spacer, skorzystajcie z niej: nawet niewielka aktywność fizyczna i świeże powietrze mogą poprawić apetyt.
  8. Pamiętaj, że odmawiając jedzenia i picia, Twój bliski nie odrzuca Ciebie!