Do najczęstszych przyczyn mdłości i wymiotów w chorobie przewlekłej należą: zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (np. błąd dietetyczny jakościowy lub ilościowy, zaleganie pokarmu w żołądku, niedrożność jelit), podrażnienie gardła spowodowane grzybicą lub utrudnionym odkrztuszaniem wydzieliny z oskrzeli albo nieżytem nosa, radioterapia, chemioterapia, infekcje, guzy pierwotne i przerzuty do mózgu, zaburzenia sercowo-naczyniowe, ból czy przyjmowane lekarstwa. Przyczyną mdłości i wymiotów u dziecka mogą być także czynniki psychosomatyczne, np. lęk, strach, przykre zapachy, widok jedzenia, zmuszanie do jedzenia.

Mdłości i wymioty często są dokuczliwe, odbierają apetyt i obniżają komfort życia. Niezależnie od wieku dziecka, zawsze są objawem niepokojącym i powinno się je starannie zdiagnozować. Zanim sięgniesz po leki, najlepszym rozwiązaniem będzie doustne podawanie płynów, odstawienie pokarmów stałych oraz obserwacja nasilenia objawów i zachowania dziecka. Dotyczy to szczególnie dzieci małych i niemowląt, gdyż w ich przypadku komunikacja jest szczególnie utrudniona.

Jeśli dziecko cierpi z powodu mdłości i wymiotów, zastanów się, konsultując swoje wątpliwości również z samym dzieckiem i pozostałymi opiekunami:

  • co może być ich przyczyną;
  • co może powodować, że są one bardziej lub mniej nasilone;
  • czy wiążą się ze spożytym posiłkiem lub napojem, a może z wprowadzeniem nowych leków;
  • jak często się pojawiają;
  • jak obfite są wymioty oraz jaki kolor i konsystencję mają wydzieliny.