Jeśli od kogokolwiek usłyszysz, że choroba musi boleć, pamiętaj, że to nieprawda. Jest wiele sposobów, by leczyć ból, zarówno ten, którego doświadcza pacjent, jak i ten, który odczuwa jego opiekun. Co trzeba wiedzieć o leczeniu bólu?

W opiece hospicyjnej w odniesieniu do pacjentów u kresu życia, mówi się o bólu totalnym, wszechogarniającym. Obejmuje on ból fizyczny, psychiczny, socjalny i duchowy. Na każdy z nich odpowiada zespół hospicyjny – lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci psycholodzy, pracownicy socjalni, duchowni, wspierani dodatkowo przez wolontariuszy. 
Rozmowy z opiekunami rodzinnymi pokazują, że ból totalny dotyczy także ich. Szczególnie gdy sprawują opiekę przez długi czas. Pojawia się ból fizyczny (zmęczenie, bóle kręgosłupa i inne, osłabienie itp.), ból psychiczny (różne emocje, poczucie osamotnienia, zwątpienia, które mieszają się z nadzieją), ból socjalny (ograniczenie relacji z innymi ludźmi, spotkań, zakresu pracy zawodowej, troska o finanse) czy ból duchowy (takie myśli, jak: modlę się, ale Bóg mnie już chyba nie słyszy, dlaczego ja?, pytania o sens).

Zwykle nie ma zespołów, które na ból totalny opiekunów odpowiadają. Poprzez nasze działania, chcemy pokazać potrzeby opiekunów, formy pomocy i zachęcać innych do zauważenia, zrozumienia i wsparcia opiekunów rodzinnych. Zapraszam też do zadawania pytań naszym specjalistom – jeśli nie wiedzą Państwo od czego zacząć, z jakim bólem mają Państwo do czynienia i co zrobić, by przestało boleć, oni pomogą znaleźć rozwiązanie. Co ważne, wszystkie porady są bezpłatne. 

Dr Anna Janowicz, prezeska Fundacji Hospicyjnej, autorka książki „Opiekunowie rodzinni”

TU ZNAJDZIESZ PYTANIA OPIEKUNÓW I ODPOWIEDZI NASZYCH SPECJALISTÓW ORAZ FORMULARZ DO ZADANIA PYTANIA SPECJALIŚCIE.