Choroba nowotworowa to ogromne wyzwanie dla każdego człowieka – zarówno pacjenta, jak i jego bliskich oraz opiekunów. Przybiera ona szczególny charakter w sytuacji, kiedy towarzyszy jej ból, będący najbardziej uciążliwym jej elementem.

Każdy ból można skutecznie leczyć, ale ze względu na jego złożony charakter wymaga on indywidualnego podejścia. Dzienniczek obserwacyjny, który przygotowali eksperci firmy Takeda, pomoże w szybszym i skuteczniejszym leczeniu bólu nowotworowego.

Składa się on z części ogólnej, gdzie znajduje się krótki opis różnych rodzajów bólu nowotworowego. Pomoże on właściwie opisać ból. Kolejnym elementem jest regularne jego monitorowanie. Dobór właściwego leku i dawki zależy od wielu czynników, na przykład lokalizacji bólu, jego natężenia, sytuacji, w których się pojawia, częstości występowania. Skuteczne leczenie w ogromnym zakresie zależy od tego, w jaki sposób pacjent lub jego opiekun opisze ból lekarzowi.

Wskazówek co do sposobu prowadzenia dzienniczka udzielić może lekarz lub pielęgniarka. Można poprosić ją o pomoc w wypełnieniu dzienniczka.
Dzienniczka warto używać także na każdej wizycie lekarza i pielęgniarki, wskazując, co zmieniło się w bólu od ostatniej wizyty.

Tu możesz ściągnąć dzienniczek opracowany przez ekspertów firmy Takeda w formacie PDF. Wydrukuj go i korzystaj, kiedy będzie taka potrzeba.