Ściągnij bezpłatny poradnik dr n. med. Magdaleny Kocot-Kępskiej

Dzięki współpracy z firmą Takeda w ramach projektu „Razem dla naszych podopiecznych” oddajemy w Państwa ręce bezpłatną broszurę na temat leczenia bólu w chorobie nowotworowej. Poradnik został przygotowany przez dr n. med. Magdalenę Kocot-Kępską (EDPM, Zakład Badania i Leczenia Bólu. Uniwersytet Jagielloński, Kraków).

Oto fragment poradnika:

Ból towarzyszy człowiekowi od zawsze, od urodzenia aż do śmierci. Już w starożytności pojawiły się pierwsze opisy bólu i metod jego leczenia. Bez bólu i cierpień nie istniejemy – te słowa wypowiedziane przez greckiego dramaturga, Eurypidesa, pokazują, jak ważnym i nieodłącznym elementem ludzkiego życia jest ból.

Według aktualnej definicji Międzynarodowego Stowarzyszenia Badania Bólu (ang. International Association for the Study of Pain, IASP) ból to nieprzyjemne doznanie czuciowe i emocjonalne związane z aktualnie występującym lub potencjalnym uszkodzeniem tkanek. Warto pamiętać, że ból jest odczuciem subiektywnym, występującym bardzo często bez uchwytnej przyczyny związanej z uszkodzeniem ciała. Niezwykle ważna jest również komponenta emocjonalna, która sprawia, że każdy człowiek odczuwa ból inaczej, na swój własny indywidualny sposób.

PEŁNĄ WERSJĘ E-PORADNIKA FIRMY TAKEDA MOŻNA POBRAĆ  I PRZECZYTAĆ TUTAJ – KLIKNIJ I ŚCIĄGNIJ JĄ BEZPŁATNIE.