Ból – garść porad:

 1. Rozmawiając z chorym o odczuwanym przez niego bólu, zadawaj konkretne pytania: „W którym miejscu Cię boli?”, „Jak bardzo Cię boli?” (użyj omówionej wcześniej skali), „Czy jest coś, co przynosi Ci ulgę w bólu?”, „Co sprawia, że ból się nasila?”, „Czy leki przeciwbólowe działają?”.
 2. Spróbujcie wspólnie określić naturę bólu. Czy jest to ból tępy / palący / uporczywy / gniotący / świdrujący / kłujący / ciągły /przeszywający itd. Odpowiedzi na powyższe pytania pomogą w doborze odpowiedniego leczenia.
 3. Pamiętaj, że nieuśmierzony ból powyżej 5 pkt w skali VAS może być przyczyną stresu i dodatkowych objawów: duszności, nudności i wymiotów, stanów lękowych.
 4. Pamiętaj, że przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniem istotnie zwiększa skuteczność leczenia przeciwbólowego: dotyczy to leków podawanych w każdej formie, w tym plastrów.
 5. Jeśli ból się nasila, nie czekaj z podaniem przepisanej dawki leku.
 6. Nie podawaj doustnych leków choremu, który wymiotuje: w takiej sytuacji skonsultuj się z lekarzem.
 7. Leki, które chory ma przyjąć na czczo, podawaj pół godziny przed posiłkiem.
 8. Nie podawaj leków doodbytniczych, jeśli chory ma biegunkę lub krwawi z odbytu.
 9. W walce z bólem może pomóc ciepła kąpiel lub prysznic (jeśli chory chce z nich skorzystać). Ciepło rozluźnia mięśnie i jest źródłem komfortu.
 10. W przypadku bólu wynikającego ze stanów zapalnych skuteczne mogą okazać się chłodne okłady: ochłodzenie skóry może złagodzić ból.
 11. Zachęć chorego do stosowania technik relaksacyjnych: powolny oddech i wyciszenie pozwalają zrelaksować ciało i umysł, co wpływa na zmniejszenie dolegliwości bólowych.
 12. Staraj się odwrócić uwagę od bólu, np. poprzez czytanie, oglądanie telewizji czy odwiedziny przyjaciół.