Przewlekła choroba dziecka nie zawsze musi oznaczać ciągły pobyt w domu. Rodzina, oprócz przymusowych wyjazdów do szpitala, lekarzy albo na turnus rehabilitacyjny, powinna w miarę możliwości planować wakacyjny odpoczynek lub odwiedziny bliskich. Każdy wyjazd musi być jednak przemyślany i bardzo dobrze przygotowany, bez względu na to, jakim środkiem transportu podróż się odbywa.

Każda podróż powinna być dla dziecka bezpieczna i zapewniać mu jak największy komfort, dlatego rodzice czy opiekunowie muszą dokładnie się przygotować, aby nawet nieprzewidziane sytuacje nie były zaskoczeniem i nie dostarczyły dodatkowego stresu.

Udając się w podróż, warto pamiętać, że hospicja w całej Polsce w ramach współpracy chętnie udzielą pomocy i obejmą opieką małego pacjenta. Taka sytuacja stwarza poczucie bezpieczeństwa w podróży zarówno u dziecka, jak i u rodziców. Wszystkie hospicja udzielają pomocy przez całą dobę. Najlepiej przed wyjazdem skontaktować się z daną placówką, która będzie mogła przygotować się do ewentualnego udzielenia porady lub wizyty lekarskiej czy pielęgniarskiej.

W czasie podróży bardzo ważna jest apteczka. Oprócz leków, które dziecko bierze na co dzień, należy wziąć leki zalecone przez lekarza na wypadek wystąpienia innych dolegliwości, możliwych przy danej chorobie. Apteczka powinna zawierać przykładowo:

  • leki przeciwgorączkowe, przeciwwymiotne, przeciwbólowe i przeciwzapalne, przeciwbiegunkowe i na zaparcia, przeciwpadaczkowe (jeśli dziecko ma problemy z napadami padaczki), do inhalacji, łagodne środki przeciwalergiczne;
  • wapno, witaminę C lub preparaty zawierające rutynę (np. Rutinoscorbin), syrop przeciwkaszlowy oraz wykrztuśny, dla niemowląt żel na bolesne ząbkowanie, żel na zmiany uczuleniowe na skórze, krem na odparzenia (np. Sudocrem, Balsam Peruwiański);
  • środki opatrunkowe (gaza, gaziki jałowe, plastry), wodę utlenioną, spirytus salicylowy, środek odkażający (np. Octenisept), odpowiednią liczbę pampersów oraz opakowanie do ich przechowywania po zużyciu.