Nieuleczalnie chory i jego opiekun stoją przed wieloma problemami. Są wśród nich lęk przed śmiercią, brakiem samodzielności i wiele innych. Nie sposób wymienić wszystkich, ponieważ każdy chory zmaga się ze swoim lękiem. Każdy z nich jest wyzwaniem zarówno dla chorego i jego najbliższych, jak i dla zespołu medycznego opiekującego się chorym. Problemem, który dotyczy niemal wszystkich chorych, i którego obawiają się najbardziej jest ból fizyczny – pisze Elżbieta Skowrońska, naczelna pielęgniarka Hospicjum Dutkiewicza w Gdańsku. 

Zapraszamy do przeczytania pierwszej części poradnika dotyczącego leczenia bólu autorstwa Elżbiety Skowrońskiej „Walka z bólem z perspektywy pielęgniarki opieki paliatywnej”. Kolejne części ukażą się w sierpniu oraz we wrześniu.

CZĘŚĆ 1 PRZECZYTASZ TUTAJ. 

Zobacz także rozmowę z Grażyną Kowalczyk, pielęgniarką Hospicjum Dutkiewicza na temat najważniejszych zasad w leczeniu uporczywego bólu. 

Jeśli po obejrzeniu filmu lub po przeczytaniu tekstu mają Państwo dodatkowe pytania w kwestii leczenia bólu, można je zadać poprzez formularz „Zapytaj naszych specjalistów” na stronie głównej. Wszystkie konsultacje udzielane są bezpłatnie.