Podawanie lekarstw – garść porad:
- Wyznacz tylko jedno miejsce do przechowywania leków. Pamiętaj o odpowiedniej temperaturze.
- Pamiętaj, by lekarstwa nie leżały w zasięgu dzieci.
- Przy podawaniu leków dziecku zawsze stosuj się do zaleceń lekarskich.
- Sporządź listę wszystkich przyjmowanych przez dziecko lekarstw wraz z zaleconym schematem ich dawkowania. Umieść ją w widocznym miejscu.
- Nie zmieniaj samodzielnie zaleconego przez lekarza schematu leczenia. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące podawania dziecku leków, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
- Upewnij się, że masz wszystkie potrzebne leki przed świętami i dniami wolnymi.
- Używaj specjalnej miarki do leków w płynnej postaci, nigdy nie podawaj ich „na oko”.
- Do popicia leku proponuj dziecku przegotowaną chłodną wodę.
- Nie dziel tabletek, gdy nie ma na nich specjalnej podziałki.
- Jeśli dziecko stosuje plastry przeciwbólowe, nigdy ich nie przecinaj, nie dziel na mniejsze części! Podczas wymiany plastra na jego zewnętrznej stronie umieść adnotację z datą naklejenia: pozwoli to pamiętać o konieczności jego wymiany na nowy (taką adnotację możesz również zamieścić na pudełku). Jeśli plaster się odkleja, podklej go zwykłym plastrem opatrunkowym.
- Jeśli lek ma postać doodbytniczą (czopek lub wlewka), uprzedź dziecko o celu i sposobie jego podania. Najbardziej dogodną pozycją (jeśli jest możliwa) podania leku w tej postaci jest pozycja na lewym boku z prawą nogą ugiętą w biodrze i kolanie. Po aplikacji dziecko powinno pozostać w pozycji leżącej oraz powstrzymać się od wypróżnień przez około pół godziny.
- Nie rozdrabniaj i nie rozkruszaj tabletek bez konsultacji z lekarzem (niektóre leki rozkruszone tracą swoje właściwości).
- Zapoznaj się z ulotką leku. Jeśli jest ona napisana niezrozumiałym dla Ciebie językiem, poproś o jej wyjaśnienie lekarza lub farmaceutę.
- Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące interakcji leków lub ich działań niepożądanych, jak najszybciej porozmawiaj o nich z lekarzem lub farmaceutą.