Masz prawo do:

  1. Odpowiedniego dbania o własne potrzeby. Pamiętaj, że tylko jeśli troszczysz się sam o siebie, będziesz w stanie odpowiednio opiekować się chorym. Nawet jeśli Twoje potrzeby przy potrzebach chorego wydają się banalne, ważne jest, byś zadbał o ich zaspokojenie.
  2. Radości z tego, że jesteś zdrowy. Nie czuj się winny. To nie Twoja wina, że Twój bliski choruje.
  3. Budowania wokół siebie sieci osób będących Twoim wsparciem. Masz też prawo do korzystania z tego wsparcia, nawet gdy inni opiekunowie tego nie robią.
  4. Decydowania o tym, komu powiesz o chorobie Twojego bliskiego. To Ty decydujesz, czy chcesz i kiedy chcesz na ten temat rozmawiać z innymi.
  5. „Wzięcia wolnego” od opieki nad bliskim bez poczucia winy. Masz prawo do obejrzenia filmu, pójścia na zakupy lub do restauracji czy po prostu odrobiny relaksu. Pamiętaj, że dobrze spożytkowany czas wolny dodaje energii do dalszej opieki nad chorym.
  6. Zwrócenia się o pomoc do przyjaciół, innych członków rodziny i profesjonalistów, kiedy tego potrzebujesz lub nie jesteś w stanie udźwignąć dalszej opieki.
  7. Niezgadzania się z Twoim chorującym bliskim w różnych kwestiach. W końcu jesteście ludźmi, a różnice zdań są zupełnie naturalne.
  8. Poznania prawdy o chorobie i o tym, co dzieje się z chorym. Również dzieci mają takie prawo (pamiętaj, że informacje przygotowane dla nich muszą odpowiadać ich możliwościom zrozumienia sytuacji).
  9. Odmowy składania choremu obietnic, o których wiesz, że ich nie dotrzymasz. Pamiętaj, że jeśli nie odmówisz teraz, poczucie winy i tak nadejdzie – tyle że nieco później.
  10. Pielęgnowania w sobie nadziei. Masz również prawo do prowadzenia możliwie normalnego życia. Pamiętaj, że tylko jeśli zadbasz odpowiednio o siebie i swoje życie, będziesz mógł zapewnić odpowiednią jakość opieki Twojemu bliskiemu.

Na podstawie: Make Today Count, INC.