Lekarstwa – garść porad:

  1. Wyznacz tylko jedno miejsce do przechowywania leków: może to być łatwo dostępna dla Ciebie półka czy szafka. Pamiętaj o odpowiedniej temperaturze.
  2. Pamiętaj, by lekarstwa nie leżały w zasięgu innych, np. dzieci.
  3. Sporządź listę wszystkich przyjmowanych przez chorego lekarstw wraz z zaleconym schematem ich dawkowania. Umieść ją w widocznym miejscu.
  4. Zaopatrz się w kasetkę do dawkowania leków, znacznie ułatwi kontrolę nad przestrzeganiem zaleceń.
  5. Nie zmieniaj samodzielnie zaleconego przez lekarza schematu leczenia. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące podawania choremu leków, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
  6. Upewnij się, że masz wszystkie potrzebne leki przed świętami i dniami wolnymi.
  7. Jeśli musisz rozgnieść tabletkę, prostym sposobem jest wykorzystanie plastikowej torebki i kombinerek: włóż tabletkę do środka i odpowiednio ją ściśnij. Nigdy nie rób tego bez konsultacji z lekarzem, pielęgniarką czy farmaceutą – niektóre leki rozkruszone tracą swoje właściwości.
  8. Używaj specjalnej miarki do leków w płynnej postaci, nigdy nie podawaj ich „na oko”.
  9. Jeśli Twój bliski stosuje plastry przeciwbólowe, nigdy ich nie przecinaj, nie dziel na mniejsze części! Podczas wymiany plastra na jego zewnętrznej stronie umieść adnotację z datą naklejenia – pozwoli to pamiętać o konieczności jego wymiany na nowy (taką adnotację możesz również zamieścić na pudełku). Jeśli plaster się odkleja, podklej go zwykłym plastrem opatrunkowym.
  10. Jeśli lek ma postać doodbytniczą (czopek lub wlewka), uprzedź chorego o celu i sposobie jego podania. Najbardziej dogodną pozycją (jeśli jest możliwa) podania leku w tej postaci jest pozycja na lewym boku z prawą nogą ugiętą w biodrze i kolanie. Po aplikacji chory powinien pozostać w pozycji leżącej oraz powstrzymać się od wypróżnień przez około pół godziny.