Jeśli Twój bliski przebywa w domu, zapewnienie mu komfortu i bezpieczeństwa będzie spoczywało w głównej mierze na Tobie i innych opiekunach.

Komfort i bezpieczeństwo chorego w domu – garść porad

  1. W domu chorego rozejrzyj się wokół. Staraj się spojrzeć jego oczami. Co widzisz? Co słyszysz? Czy jest dostatecznie jasno? Czy czujesz gdzieś zimny przeciąg? Postaraj się wyeliminować wszelkie przeszkody.
  2. Potrzebne choremu rzeczy ustaw w jego zasięgu. Możesz w tym celu na stoliku obok łóżka ustawić tacę obrotową, która ułatwi sięganie po przedmioty.
  3. Załóż zeszyt, w którym będziesz notować niepokojące Cię informacje. Nie wszystkie uda Ci się wyjaśnić na bieżąco, a te niezapisane w natłoku pracy umykają.
  4. Ciepłe lub zimne okłady mogą choremu przynieść ulgę. Pamiętaj, by trwały 20–30 minut, ale nie dłużej niż godzinę. Pamiętaj również o tym, by nigdy nie dotykały bezpośrednio skóry chorego.
  5. Jeśli chcesz, by chory mógł Cię zawołać, nie krzycząc, możesz zaopatrzyć się w bezprzewodowy dzwonek, nie jest drogi, a świetnie się sprawdzi jako urządzenie przywoławcze.
  6. Jeśli musisz udać się np. do ogrodu, piwnicy czy na piętro domu, a chcesz wiedzieć, co się dzieje z chorym, możesz użyć zwykłej elektronicznej niani. Zapytaj znajomych mających dzieci, czy mają takie urządzenie.
  7. Trzymaj ważne numery telefonów blisko aparatu.
  8. Nie pozwól choremu palić papierosów w łóżku lub kiedy jest śpiący.
  9. Przechowuj gaśnicę pod ręką. Zapoznaj się z instrukcją obsługi. Jeśli możesz, zamontuj wykrywacz dymu.