Opiekun rodzinny, który opiekuje się chorym bliskim i widzi jak ten jego podopieczny cierpi z bólu, nie musi być bezsilny. Ból da się leczyć i jest wiele sposobów, by zmniejszyć cierpienie chorego. O najważniejszych zasadach dotyczących leczenia bólu opowiada Grażyna Kowalczyk, doświadczona pielęgniarka z Hospicjum Dutkiewicza w Gdańsku.

Kiedy Twój podopieczny cierpi z powodu bólu warto pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  1. Choroba nie musi boleć, a ból da się leczyć.
  2. Leczenie i zmniejszenie bólu zwiększa komfort i jakość życia, wpływając pozytywnie na dobrostan emocjonalny, a często także na efekty leczenia chorób, które są źródłem bólu.
  3. Chory nie zawsze chce się przyznać, że coś go boli lub nie zawsze potrafi to zakomunikować – dlatego tak ważna jest uważna obserwacja jego zachowania. Czasem grymas na twarzy lub nietypowa pozycja ciała mogą być sygnałem, że podopieczny cierpi z powodu bólu.
  4. W przypadku leczenia bólu nie należy samodzielnie eksperymentować z lekami, dawkami i porami podawania leków. To wszystko wyznaczy lekarz prowadzący. Trzeba pamiętać, że w leczeniu uporczywego bólu znaczenie ma zarówno odpowiednia pora podania leku i sposób jego podania. Nie należy także samodzielnie przerywać kuracji.
  5. W razie wszelkich wątpliwości lub pytań należy zawsze porozmawiać z lekarzem lub pielęgniarką, zanim odstawi się lek lub zmieni jego dawkę. Nie należy robić tego samodzielnie.

O tym, dlaczego tych 5 zasad należy przestrzegać opowiada Grażyna Kowalczyk, pielęgniarka w Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC. 

Jeśli po obejrzeniu filmu mają Państwo dodatkowe pytania w kwestii leczenia bólu, można je zadać poprzez stronę https://opiekunrodzinny.pl/ i formularz „Zapytaj naszych specjalistów”. Wszystkie konsultacje udzielane są bezpłatnie.