Wyślij nam swoją historię lub pytanie:

Subscribe
Powiadom o
60 wpisów
Inline Feedbacks
View all comments
Gość
2 lat temu

Mieszkam w Bydgoszczy. Mam osobę po zapaleniu płuc i COVID w wieku 90 lat z wieloma chorobami (cukrzyca, nadciśnienie, Alzhaimer), która jest w stanie ciężkim, nie przyjmuje jedzenia, płynów, leków i cierpi. Prawdopodobnie to jej ostatnie dni. Szukam pomocy paliatywnej domowej, czyli fachowców, którzy w warunkach domowych uśmierzą ból, podadzą lub nauczą podawać płyny, jedzenie. Do kogo i gdzie się zwrócić o pomoc?

Admin
2 lat temu
Reply to  Gość

Dzień dobry. Do opieki paliatywno-hospicyjnej kieruje lekarz, więc musi Pan zgłosić się do lekarza POZ. W Bydgoszczy jest Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki oraz Sue Ryder. Obydwa prowadzą opiekę domową hospicyjną oraz poradnię medycyny paliatywnej. Jeśli Pana Podopieczny nie kwalifikuje się do opieki paliatywno-hospicyjnej, może być skierowana do domowej opieki długoterminowej.

Gość
2 lat temu

Witam, mam pewien problem. Opiekuję się mamą chorą na Alzheimera od czterech lat; od dwóch tygodni zaczęło ją boleć dziąsło. Mama zażywa mnóstwo leków różnych żeli i środków przeciwbólowych, lecz nic nie skutkuje; miała porobione wszystkie badania u dentysty włącznie z rentgenem szczęki, faszeruje ją środkami przeciwbólowymi kilka razy na dzień; chciałam zapytać czy taki ból może być naprawdę czy to jest ból urojeniowy; za kilka dni jest zapisana do neurologa. Czekamy cierpliwie, ale przede wszystkim chodzi mi o odpowiedź na pytanie czy może to być ból urojeniowy.

Admin
2 lat temu
Reply to  Gość

Dzień dobry, trudno odpowiedzialnie odpowiedzieć na to pytanie bez znajomości pacjentki i wyników badań. Dobrze, że wkrótce odbędzie się wizyta u neurologa. Tylko lekarz po badaniu i analizie wyników, może zlecić ewentualne dodatkowe badania i określić stan Pani Mamy.

Gość
2 lat temu

Witam, moja mama ma 88 lat; ma coraz większy niedosłuch, nie chce aparatu, słyszy szum w uszach, jakieś dźwięki; od wczoraj mówi, ze nie może połykać jedzenia, że wszystko jej stoi w gardle, a jak połknie, to długo to trwa, lecz ja widzę, że normalnie połyka, mówi do mnie normalnym głosem i ja słyszę, bo mama twierdzi, że nikt jej nie słyszy; Czy mam udać się do jakiegoś specjalisty czy to są już jakieś zmiany w mózgu; nie chce się myć, twierdzi że ją wszystko boli podczas mycia np. tarczyca, serce; proszę o poradę

Admin
2 lat temu
Reply to  Gość

Dzień dobry, dobrze by było, gdyby Pani mamę zbadał geriatra, czyli lekarz, który zajmuje się leczeniem osób starszych. Przyjrzy się całościowo dolegliwościom Pani mamy, zleci odpowiednie badania, które pozwolą określić, czy są to zmiany demencyjne, czy też nie.

Gość
2 lat temu

Dzień dobry, piszę do Państwa w sprawie możliwości dołączenia do grupy wsparcia dla osoby opiekującej się osobą chorą po udarze. Proszę o informację, czy prowadzicie Państwo taką grupę wsparcia, jeśli tak to jakie są warunki dołączenia i uczestnictwa w grupie.

Admin
2 lat temu
Reply to  Gość

Dzień dobry, prowadzimy grupę wsparcia dla opiekunów online. Najbliższe spotkania rozpoczną się w styczniu, natomiast zapisy będą możliwe od wtorku 26 października. Wszystkie informacje oraz formularz zgłoszeniowy będą umieszczone w zakładce „grupa wsparcia”. Zapraszamy.

Gość
2 lat temu

Witam. Szukam opiekunki do mojej 82 letniej mamy. Mama jest po złamaniu kości udowej lewej nogi i lewej ręki. Obecnie osoba leżąca, Demencja,depresja,parkinson,uszkodzony błędnik. Nie radzimy sobie z codzienną pielęgnacją dlatego szukamy pomocy.

Admin
2 lat temu
Reply to  Gość

Dzień dobry, może Pani zapytać w ośrodku zdrowia o możliwość pomocy pielęgniarki środowiskowej albo skierowanie do pielęgniarskiej opieki długoterminowej. To wsparcie udzielane jest w ograniczonym zakresie – pielęgniarskim. Można także zasięgnąć informacji czy lokalny ośrodek pomocy społecznej lub pomocy rodzinie nie realizuje programu opieki wytchnieniowej lub innego programu pomocowego dla rodzin, które opiekują się swoim bliskim w domu. Często stosowanym rozwiązaniem jest zatrudnienie opiekunki/ opiekuna – bezpośrednio lub za pośrednictwem firmy, która prowadzi usługi tego typu.

Gość
2 lat temu

Witam od 6 lat sprawuje opiekę nad Matką, jeszcze na początku było o wiele lepiej jak mogła poruszać się samodzielnie; mam pytanie odnośnie grup wsparcia dla opiekunów rodzinnych w naszym mieście. Pozdrawiam

Admin
2 lat temu
Reply to  Gość

Dzień dobry. W jaki mieście Pani mieszka? Jeśli nie ma tam grupy wsparcia dla opiekunów, zapraszamy do przyłączenia się do grupy online na naszej stronie, której spotkania zaczną się w styczniu przyszłego roku.

Gość
2 lat temu

Mam córkę chora na raka mózgu, jest po operacji i 8 tygodniowej terapii. Od dnia operacji zerwała ze mną kontakt a opiekę przejęła jej młodsza siostra. Ponieważ to glejak, czas może być policzony i nadejść może czas paliatywnej opieki. Gdzie można uzyskać takie szkolenie?

Admin
2 lat temu
Reply to  Gość

Raczej nie ma szkoleń z opieki paliatywnej dla rodzin osób chorych. Jeśli nadejdzie czas opieki paliatywnej, Pani córka powinna być pod opieką poradni medycyny paliatywnej albo hospicjum. Jeśli będzie to opieka sprawowana w domu, wówczas zespół hospicyjny przekaże wszystkie informacje na temat sprawowania opieki, udzieli niezbędnych wskazówek i będzie Panią wspierał w opiece. Źródłem informacji mogą być również szkolenia dla naszej stronie.

Gość
2 lat temu

Dzień dobry. Czy coś Państwu wiadomo o zasiłku w kwocie ok 1971 zł w sytuacji,gdy się opiekuje osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji? Pozdrawiam serdecznie Emilka

Admin
2 lat temu
Reply to  Gość

Dzień dobry, świadczenie, o którym Pani pisze, to świadczenie pielęgnacyjne, które jest przyznawane z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronie MRiPS: https://www.gov.pl/web/rodzina/wiadczenie-pielegnacyjne