Opieka nad chorym nierozłącznie wiąże się z podawaniem lekarstw. W przypadku dziecka chorującego przewlekle tych farmaceutyków może być naprawdę wiele. Wśród nich znajdą się leki przeciwbólowe, przeciwlękowe, preparaty steroidowe, leki nasenne, antybiotyki, leki przeciwwymiotne, przeciwbiegunkowe lub zapobiegające zaparciom, przeciwodleżynowe… Jest ich sporo, a schematy ich podawania różnią się (przed posiłkiem, po posiłku, raz dziennie, kilka razy dziennie, rano, wieczorem…).

Kolejnym utrudnieniem są różne formy podania leku: doustne (tabletka, kapsułka, drażetka), doodbytnicze (czopek), do stosowania w jamie ustnej (zawiesiny), do zakrapiania (krople do nosa, ucha, oka), na skórę (maści, żele, kremy), podawane we wlewie (kroplówka), w iniekcji (zastrzyki podskórne lub domięśniowe), przezskórne (np. plastry przeciwbólowe), do inhalacji (aerozole).

Typowe postaci leków dla dzieci to np. syropy, zawiesiny, krople, tabletki do ssania lub żucia, czopki, leki do inhalacji, granulat o przedłużonym uwalnianiu, wlewki. Leki przeznaczone dla dzieci muszą być łatwe w przyjmowaniu, mieć odpowiedni wygląd i smak. Nie powinny jednak przypominać słodyczy i zabawek, gdyż może to grozić dodatkowym przyjęciem leku przez dziecko. Odpowiednie podawanie leków wymaga doskonałej pamięci i organizacji. Najważniejsze jest jednak przestrzeganie zaleceń lekarskich.

W informacji dotyczącej przyjmowania leków płynnych nie zawsze podaje się dokładnie ilości mililitrów danego leku. Zdarza się, że dawkowanie jest rozpisane na łyżeczki. W takiej sytuacji pomogą przyjęte dla roztworów wodnych wartości:

  • łyżka stołowa – 15 gramów
  • łyżka deserowa – 10 gramów
  • łyżeczka do herbaty – 5 gramów
  • łyżeczka do kawy – 2,5 grama

Pamiętaj, że leki silnie działające najlepiej dawkować doustnie, specjalnie do tego celu przeznaczoną strzykawką dołączoną do leku. Jeśli takiej nie posiadasz, w celu precyzyjnego odmierzenia leku możesz użyć standardowej strzykawki.

W przypadku gdy przyczyna choroby jest niemożliwa do usunięcia, często stosuje się leki działające objawowo, by poprawić lub utrzymać odpowiednio dobrą jakość życia. Pamiętaj, że leczenie polegające na likwidacji objawów choroby (np. bólu, duszności, zaparć, obrzęków) jest niezmiernie ważne i w żadnym wypadku nie wolno go zaprzestać.