Wielu opiekunów osób chorych odczuwa objawy fizyczne związane z wyczerpaniem i stresem. Nierozłącznie wiążą się one również z emocjami pojawiającymi się w trakcie opieki nad chorującym bliskim. Możesz więc mieć kłopoty z zaśnięciem lub spać dużo więcej i mieć kłopoty z pobudką. Możesz nie mieć apetytu i tracić na wadze lub wręcz przeciwnie – Twoja waga może niebezpiecznie wzrosnąć. Wielu opiekunów odczuwa mdłości lub pustkę w głowie, nie mogąc skoncentrować się na przykład na pracy zawodowej.

Częste jest ogromne zmęczenie fizyczne. Możesz skarżyć się na bóle głowy związane ze stresem, bóle kręgosłupa będące rezultatem fizycznej opieki nad chorym, bóle w klatce piersiowej i duszności wynikające z długotrwałego stresu. Zwykle pojawiają się one i znikają, jeśli jednak są obecne przez dłuższy czas, powinieneś zwrócić się do specjalisty o pomoc: możesz cierpieć z powodu przewlekłych objawów lękowych lub depresji.

Porady:

  1. Zawsze pamiętaj, by Twoim priorytetem była troska najpierw o siebie, zgodnie z powiedzeniem: „Najpierw załóż maskę tlenową sobie”! Tylko w ten sposób będziesz mógł skutecznie opiekować się bliskim.
  2. Prowadź możliwie regularny tryb życia. Nie zapominaj o posiłkach!
  3. Jeśli masz kłopoty z zasypianiem lub występują u Ciebie objawy wymienione powyżej, porozmawiaj o nich z lekarzem.
  4. W miarę możliwości dbaj o własną formę fizyczną: ćwicz, spaceruj.
  5. Bólom i napięciu przeciwdziałają masaże: jeśli masz taką możliwość, skorzystaj z nich.
  6. Pozwól sobie na relaks: stosuj techniki relaksacyjne, słuchaj muzyki, która Cię rozluźnia, przygotuj sobie pachnącą kąpiel.
  7. Zadbaj o to, co jesz, tak samo jak dbasz o posiłki dla Twojego bliskiego. Zwróć się do dietetyka o poradę.
  8. Pamiętaj o możliwości opieki wyręczającej. Zapytaj o nią w hospicjum.
  9. Odwiedź lekarza. Koniecznie, jeśli odnotujesz u siebie takie objawy, jak istotne przybranie na wadze lub znaczna utrata kilogramów, bezsenność czy ogólne poczucie, że możesz się po prostu rozsypać. Przyjmowanie leków na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem, lub co gorsza spożywanie używek w celu załagodzenia objawów stresu obniży Twoją zdolność do opieki nad chorym. Może też spowodować zagrożenie zarówno dla chorego, jak i dla Ciebie.