Co zrobić, gdy nie przestaje boleć? Jak poprawić skuteczność leczenia bólu? Dlaczego należy uśmierzyć ból i w jaki sposób? O tym wszystkim pisze dr hab. n. med. Aleksandra Kotlińska-Lemieszek. Zapraszamy do ściągnięcia poradnika.

Ból należy do najczęstszych objawów w przebiegu chorób przewlekłych. Może mieć charakter stały (ciągły) lub występować tylko okresowo, w sposób nawracający. U większości osób z chorobami przewlekłymi ból występuje w sposób ciągły i ma podobne nasilenie przez przeważającą część dnia, z okresowymi zaostrzeniami. Ból jest zjawiskiem subiektywnym. Może przybierać różne nasilenie i może być odczuwany w różny sposób, na przykład jako ucisk, rozpieranie, pieczenie, przeszywanie i na wiele innych sposobów. W każdym przypadku należy poszukiwać najbardziej optymalnej metody uśmierzenia bólu.

Jest wiele sposobów leczenia przewlekłego bólu. Wśród środków przepisanych przez lekarza mogą znaleźć się plastry przeciwbólowe oraz aerozol przeciwbólowy do nosa. W jaki sposób aplikować je prawidłowo? O czym trzeba koniecznie pamiętać? O poradę poprosiliśmy Hannę Miłosierny pielęgniarkę z wieloletnim doświadczeniem z Hospicjum dla Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku. Zobaczcie krótki wideo poradnik.

CO JESZCZE WARTO WIEDZIEĆ O WALCE Z BÓLEM?