Czas diagnostyki
Czas diagnostyki i licznych badań wypełniony jest różnymi emocjami i wahaniami – od nadziei (może nie będzie tak źle…) do paraliżującego strachu (co, jeśli diagnoza się potwierdzi?). Nie ma zgody na krzywdę dziecka, jego cierpienie, ograniczenia. Bezsilność odczuwana w tym momencie jest jedną z najbardziej traumatycznych.
Opieka nad chorym dzieckiem – jak się do niej przygotować?
Moment diagnozy nieuleczalnej choroby u dziecka często wiąże się z szokiem i niedowierzaniem. Jednak wraz z upływem czasu i codziennymi, powtarzalnymi zajęciami wraca poczucie stabilizacji: rodzice mają już dostatecznie dużo informacji o sytuacji zdrowotnej dziecka, procedury i terminologia nie są już dla nich obce, a ich powtarzalność sprawia, że powoli odnajdują się w nowej sytuacji. Niepewność pojawi się ponownie, gdy po zakończeniu procesu diagnostycznego usłyszą propozycję powrotu z dzieckiem do domu. Z jednej strony bardzo tego pragną, ale z drugiej – z powodu długotrwałej choroby, badań diagnostycznych, niepewnego rokowania – są w znacznym stopniu zależni od stosowanych procedur szpitalnych i zabiegów pielęgnacyjno-leczniczych. Czasami lepsza wydaje się dalsza opieka stacjonarna (w szpitalu, hospicjum stacjonarnym czy placówce opieki długoterminowej), w końcu życie w placówce, choć uciążliwe, zostało już oswojone, natomiast podjęcie opieki w domu jest czymś nadal nieznanym i niepewnym. Dodatkowo rodziców przeraża przejęcie samodzielnej opieki nad bardzo chorym, często okaleczonym dzieckiem. Tkwią w rutynie codziennych zajęć szpitalnych i choć marzą o powrocie do domu, jednocześnie bardzo się boją, że sobie nie poradzą. Czas, który upłynął od rozpoznania i tragicznych informacji o przewlekłym charakterze choroby, poczynione obserwacje i wiedza na temat spodziewanych zmian w organizmie – wszystko to paraliżuje i pogrąża w rozpaczy.
Trudność wyboru między opieką stacjonarną a domową nierozerwalnie wiąże się z odpowiedzią na pytania: „Czy podołam?”, „Czy sprostam skomplikowanej sytuacji przejęcia opieki nad wciąż chorym dzieckiem?”.
Wydaje się, że bez zewnętrznego wsparcia jest to zadanie ekstremalne. Decyzja o zabraniu dziecka do domu często jest trudna ze względu na warunki lokalowe, zobowiązania zawodowe i rodzinne domowników. Wpływa ona na życie całej rodziny, nierzadko także osób bliskich i otoczenia i z tego powodu rodzice lub opiekunowie chorego dziecka muszą mieć czas na jej podjęcie.
Decyzja dotycząca miejsca opieki nad chorym dzieckiem jest zawsze trudna. Dokonany wybór będzie w przyszłości wielokrotnie analizowany pod względem celowości i następstw. Warto więc podejmować ją wspólnie (małżonkowie, rodzina, przyjaciele).
Pamiętaj:
Wybór między szpitalem a domem musi być szczegółowo przemyślany i poparty wnikliwą analizą wszystkich argumentów za i przeciw.
Jeśli zdecydujesz się na opiekę stacjonarną:
- staraj się spędzać możliwie najwięcej czasu z dzieckiem;
- zadbaj o dobre relacje z personelem placówki;
- domagaj się szczegółowych, jasnych informacji na temat stanu zdrowia Twojego dziecka;
- w ostatnim okresie choroby nie przedkładaj roli specjalistycznego sprzętu i wykwalifikowanego personelu nad szansę bycia z dzieckiem i możliwość pożegnania się z nim.
Jeśli zdecydujesz się na opiekę domową:
- zadbaj o stworzenie dziecku możliwie najbardziej komfortowych warunków lokalowych, zapewnij niezbędny sprzęt medyczny i odpowiednią dietę;
- utrzymuj stały kontakt z lekarzem, który będzie rozstrzygał wszystkie Twoje wątpliwości;
- jeśli jest to możliwe, korzystaj z pomocy zespołu domowego hospicjum;
- pamiętaj o sobie i korzystaj ze wsparcia innych osób.
Pamiętaj również, że przyjętych rozwiązań nikt nie ma prawa oceniać, wartościować czy krytykować: zostały one podjęte w dramatycznej chwili i zawsze można się z nich wycofać.
Kiedy rodzi się przewlekle chore dziecko, kwestia „Kto zawinił?” powinna ustąpić pytaniu „Jak sobie poradzić?”.
Co możesz zrobić, by podjąć decyzję najlepszą dla Twojej rodziny?
Daj sobie czas na zdobycie doświadczenia w pielęgnacji.
Porozmawiaj z lekarzem opiekującym się Twoim dzieckiem. Przed rozmową zarezerwuj sobie wystarczającą ilość czasu na jej przeprowadzenie. Niektóre istotne elementy: dotyczące perspektyw leczenia, planowanych zabiegów, rokowania, omawiaj kilkakrotnie, sprawdzając, czy właściwie je rozumiesz. Pamiętaj, że szpitalny pośpiech często nie sprzyja takim rozmowom i wymusza ich szybkie tempo i skrótowość. Dlatego jeśli czujesz, że nie posiadasz wystarczającej wiedzy o stanie dziecka, skorzystaj z przysługującego chorym i ich opiekunom prawa do pełnej informacji, wyrażonej w zrozumiały dla Ciebie sposób. Nie wahaj się zadawać pytań! To pomoże w podjęciu właściwych decyzji ze świadomością ich następstw.
Poszukaj hospicjum w Twojej okolicy (mapa tutaj), spotkaj się z jego pracownikami. Udzielą Ci oni informacji na temat tego, jakiej pomocy możesz oczekiwać. Często już na oddziałach szpitalnych dochodzi do spotkania z zespołami przejmującymi opiekę nad rodziną z chorym dzieckiem (hospicyjny zespół opieki domowej, pielęgniarka środowiskowa, pracownik socjalny). Pamiętaj, że opieka paliatywno-hospicyjna zapewnia stały dostęp do lekarza i pielęgniarki w przypadku sytuacji nieprzewidzianych. Hospicja umożliwiają również wypożyczenie specjalistycznego sprzętu.
Oceń możliwości w zakresie potencjalnego wsparcia ze strony bliskich i przyjaciół. W przypadku opieki domowej może okazać się ono bardzo ważne.
Przeanalizuj zasoby finansowe Twojej rodziny: zwykle powrót chorego dziecka do domu wymusza stałą obecność któregoś z rodziców (najczęściej matki), co może wiązać się z ograniczeniem pracy zawodowej lub całkowitym jej zaprzestaniem.
Poszukaj informacji i wsparcia ze strony rodzin będących w podobnej sytuacji. Wielu rodziców skupia się wokół forów internetowych opisujących doświadczenia opieki nad chorym dzieckiem w domu. W niektórych hospicjach funkcjonują również grupy wsparcia dla rodziców.
Dlaczego dom?
Doświadczenia rodziców opiekujących się chorymi dziećmi wskazują, że najlepszym miejscem, gdzie dziecko chciałoby spędzać czas, jest dom rodzinny rozumiany jako miejsce, w którym jest ono otoczone przez kochających je bliskich. Opieka domowa:
- umożliwia indywidualne traktowanie zarówno rodziny, dziecka, jak i choroby;
- pozwala dziecku na pobyt u siebie, we własnym środowisku, wśród swoich sprzętów i ścian (w domu wszystko ma znany zapach i dźwięk);
- umożliwia indywidualne dostosowanie pór karmienia, spania, wstawania, odpoczynku, podawania leków;
- ułatwia stosowanie diety i przygotowywanie potraw zgodnie z gustami i potrzebami pacjenta.
Są to ogromne zalety pozwalające na dostosowanie przez bliskich opieki nad dzieckiem do jego potrzeb, zarówno zdrowotnych, jak i emocjonalnych.
Oczywiście pobyt w domu ma też swoją cenę. Decydując się na tę formę opieki, trzeba umieć oszacować swoje zasoby, umiejętności, możliwość pozyskania zastępców i grupy wsparcia w postaci życzliwych domowników i przyjaciół.
Dlaczego szpital?
Istnieją przypadki, kiedy rodzice i dziecko wybierają szpital, bojąc się chorowania w domu, bo nie mają w nim odpowiednich warunków i nie chcą przerywać stałego kontaktu z lekarzem.
Szpital znajdujący się najbliżej miejsca zamieszkania umożliwia stały kontakt z dzieckiem wielu członkom rodziny, pozwala także wymieniać się rodzicom czuwającym przy ciężko chorym podopiecznym.
Jeśli dziecko pozostaje w szpitalu, należy zadbać o stałą i nieograniczoną możliwość przebywania w nim także najbliższej rodziny. W praktyce oznacza to, że najczęściej mama mieszka w szpitalu, uczestnicząc w karmieniu i pielęgnacji chorego dziecka.
Dodaj komentarz